Na wydziale fizyki
W środę, 18 października, klasy IId i IIId pod opieką pani Danuty Wojewoda-Walickiej i pani Agnieszki Adamczyk wyruszyły na UAM w Poznaniu.
Na Wydziale Fizyki uczestniczyliśmy w niezwykle interesującym wykładzie prof. Tadeusza Michałowskiego pt.: „W poszukiwaniu drugiej Ziemi”. Usłyszeliśmy tam, że średnica Słońca jest prawie 110 razy dłuższa od średnicy Ziemi! Poznaliśmy też tzw. „efekt komara” i metody odkrywania planet krążących wokół innych gwiazd. Warto wspomnieć tu o metodzie tranzytów, gdyż do tej pory to właśnie tą metodą odkryto najwięcej planet. „Tranzyt oznacza przejście ciała niebieskiego przez tarczę innego ciała niebieskiego. Gdy planeta przesłania częściowo gwiazdę, można ją wykryć analizując nieznaczne osłabienie jasności tej gwiazdy” – czytamy na Wikipedii. Wykładowca opowiedział nam o Kosmicznym Teleskopie Keplera, który poszukując planet, wykorzystuje właśnie tę metodę. Dowiedzieliśmy się również, że pierwsza planeta krążąca wokół gwiazdy podobnej do Słońca znajduje się 50 lat świetlnych od nas i nosi nazwę 51 Pegasi!
Po tym wykładzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, jedna udała się na lekcję biofizyki, a druga akustyki. Grupa z biofizyki zwiedziła laboratorium, gdzie zobaczyła sprzęty laboratoryjne używane przez biofizyków, a także wyhodowane na uniwersytecie glony. Natomiast grupa z akustyki miała okazję spotkać się z członkiem Polskiego Towarzystwa Akustycznego oraz Komitetu Akustyki PAN, prof. dr hab. Rufinem Makarewiczem i wysłuchać prelekcje na temat echa, pogłosu, dźwięku i hałasu będąc w komorze bezechowej.
Obiad zjedliśmy w galerii „Plaza” , a następnie pełni wrażeń wróciliśmy do Czarnkowa