Jowisz kontra Mars
We wtorek 29 kwietnia Księżyc przechodził przez nów, uświetniony obrączkowym zaćmieniem Słońca, które widoczne było na słabo zaludnionym obszarze, daleko od Europy. Nie mogliśmy być świadkami tego pięknego zjawiska astronomicznego, jednak spotkaliśmy się na szkolnym boisku, aby ponownie spojrzeć na planety Układu Słonecznego. Dobrze widoczny był oglądany już przez nas Jowisz i jego cztery największe księżyce oraz pierwszy raz widziany Mars.
Jowisz to piątą w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Ma 67 księżyców o określonych orbitach, z czego 14 nie ma jeszcze nazw. Spośród nich 4 duże księżyce o średnicy większej niż 3000 km zwane są „księżycami galileuszowymi”. Są to: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Mars to czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24 h 37 min 22 s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons (21000 m n.p.m.) i największy kanion – Valles Marineri (długość ok. 5000 km, szerokość ok. 200 km i głębokość ok. 7 km). Mars ma dwa księżyce, Fobosa i Deimosa, które są małe i mają nieregularny kształt.
Mars zadziwił nas swoją barwą, a Jowisz wielkością. Obie planety godne są delektowania się ich widokiem, do czego zachęcamy, zwłaszcza, że pod koniec maja Czerwona Planeta zmieni swój ruch z wstecznego na prosty, zaczynając tym samym okres szybkiego oddalania się od Ziemi, i co się z tym wiąże, szybkiego zmniejszania się jego blasku i średnicy kątowej, przez co obserwacje planety będą mniej spektakularne. Patrząc w niebo nocą nie sposób oprzeć się chęci obserwacji piękna wiosennych konstelacji, tak więc i my nie mogliśmy z nich zrezygnować i przyjrzeliśmy się m.in. gwiazdom z gwiazdozbioru: Bliźniąt, Panny i Kasjopei. W trakcie naszego spotkania nie zabrakło też śmiechu, czas mijał szybko i nim się spostrzegliśmy należało wracać do domu. Wszystkim nowym uczestnikom wieczornych obserwacji, a szczególnie obecnym rodzicom dziękujemy za wspólne zaglądanie w tajniki rozgwieżdżonego nieba. Zapraszamy również na kolejny wieczór z gwiazdami pod opieką pani mgr Danuty Wojewoda-Walickiej.