Noc z gwiazdami
W nocy 5 maja, uczniowie naszej Szkoły, spotkali się by przez teleskop astronomiczny (Teleskop GSO serii Dobson 8”) zobaczyć jakie sekrety skrywa przed nami nocne niebo. Przed obserwacją, jeszcze wieczorem przygotowaliśmy wszystkie potrzebne rekwizyty. Następnie wykorzystując Stellarium – program symulujący w sposób realistyczny atmosferę Ziemi, z której prowadzone są obserwacje, określiliśmy miejsce obserwacji, a także jej czas i dzięki temu mogliśmy zobaczyć dokładnie to, co możemy obserwować, gdy spojrzymy w gwiazdy. Obserwacje rozpoczęliśmy po zmroku. Dzięki sprzyjającym warunkom, młodzi adepci astronomii, mogli zajrzeć głębiej w rozgwieżdżone niebo. Najbardziej podobały im się obserwacje Saturna oraz Wegi.
Saturn to gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych. Wega (alfa Lyrae, α Lyr) natomiast, to najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni, piąta co do jasności gwiazda nieba, a trzecia na niebie północnym (wielkość gwiazdowa: +0,03m), odległa od Słońca o 25,3 lat świetlnych.
Pod koniec obserwacji, mimo zmęczenia późną porą, dało się zauważyć zadowolenie uczniów i chęć udziału w kolejnym spotkaniu z nocnym niebem.