Naukowo rozpoczęli ferie nasi licealiści. Dnia 14 stycznia br. uczniowie klas: 1c oraz 2c o profilu biologiczno-chemicznym mieli okazję odwiedzić Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach XI edycji Nocy Biologów.

Tytuł przewodni tegorocznej edycji nawiązywał do Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 6 czerwca 2021 roku na rzecz bioróżnorodności 2030 i brzmiał: „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”. Uczniowie pod opieką p. Katarzyny Brzezińskiej oraz p. Teresy Szwedek wzięli udział w wykładach oraz warsztatach przygotowanych przez pracowników oraz studentów wydziału.

Podczas zajęć warsztatowych pt. „Bioróżnorodność nad naszymi głowami – ptaki wokół nas” licealiści poznali wiele ciekawostek dotyczących rodzimych gatunków ptaków. W części praktycznej tych zajęć, licealiści obserwowali ptaki przez lornetki i posługując się kluczem, mieli okazję rozpoznać poszczególne gatunki. Zajęcia zakończył quiz z wiedzy o skrzydlatych przyjaciołach, w którym zwyciężyła Julia Kotasa z klasy 1c.

O tym, w jaki sposób można walczyć ze szkodnikami naszych upraw w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu, dowiedzieli się uczniowie podczas wykładu pt. „Mikroskoipijni zabójcy owadów – drobnoustroje stosowane w biologicznej kontroli szkodników w wielkim przemyśle i w małym ogródku.” W trakcie zajęć uczniowie poznali negatywny wpływ syntetycznych pestycydów na przyrodę oraz sposób na ekologiczną walkę ze szkodnikami – stosowanie biopestycydów, czyli naturalnych wrogów szkodników.

Najwięcej wrażeń wśród naszych uczniów wzbudziły warsztaty dotyczące hodowli roślin w kulturach in vitro jako metody na zachowanie roślin zagrożonych wyginięciem, czy też sposobu na otrzymywanie nowych odmian roślin. Podczas tych zajęć uczniowie mieli możliwość samodzielnego rozdzielenia w warunkach sterylnych sadzonek rosiczki oraz umieszczenie pędów w odpowiedniej pożywce. Preparat przez siebie przygotowany uczniowie zabrali do domu, gdzie będą mogli obserwować kolejne etapy rozwoju rośliny. Podczas ostatniego wykładu licealiści poznali przyczyny oraz objawy chorób neurodegeneracyjnych.

Zajęcia zakończyły się o godz 21.30, uczniowie byli zmęczeni, ale jednocześnie bardzo zadowoleni. Bezpośredni kontakt z uczelnią wyższą okazał się dla nich niezwykłą przygodą i z chęcią powrócą na wydział w przyszłości.

Licznik odwiedzin:

001443452
Dzisiaj: 1
Ten miesiąc: 2.142

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące
im. Janka z Czarnkowa
ul. Kościuszki 92
64-700 Czarnków

tel. kom. 695 941 590
e-mail: liceumwczarnkowie@o2.pl

Ranking Perspektyw

Wirtualny spacer

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.