„Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja jest to, że się z nami nie kontaktują” – Albert Einstein
15 marca 2024 roku uczniowie klas II b, III b oraz IV b pod opieką p. Danuty Wojewody-Walickiej i p. Alicji Kępki ponownie odwiedzili Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wykładzie prof. dr hab. Henryka Szydłowskiego, pt. „Zorza polarna”. Prelekcja profesora wzbogaciła naszą wiedzę o informacje dotyczące promieniowania Słońca, pola magnetycznego, sił grawitacyjnych działających na Ziemi. Ponadto profesor Henryk Szydłowski omówił zagadnienia związane z siłą Lorentza i strefami van Allena. Najważniejszym elementem wykładu było wyjaśnienie zjawiska powstawania zórz polarnych. Wykład zakończyła prezentacja najpiękniejszych zórz polarnych obserwowanych najczęściej na Antarktydzie, w Islandii, Norwegii i Szwecji. Po wysłuchaniu interesującego wykładu, obejrzeliśmy ciekawy, nasączony utworami poetyckimi, film pt. „Zorza polarna w naturze i poezji”.
Następnie udaliśmy się do Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM, by wziąć udział w kolejnym wykładzie pt. „Bezpieczeństwo kosmiczne”. Wykład, specjalnie dla nas, przygotowała i przedstawiła dr Justyna Gołębiewska. Pani doktor omówiła najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem kosmicznym oraz działaniami Instytutu Obserwatorium Astronomicznego w tym zakresie. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, że jednym z wyzwań w badaniach astronomicznych jest ostrzeganie i zapobieganie zagrożeniom z kosmosu. Problem ten zauważają największe agencje kosmiczne NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Z kolei Unia Europejska, poprzez SSA (Space Situational Awareness) – stworzyła program świadomości sytuacyjnej przestrzeni kosmicznej, którego zadaniem jest ochrona Ziemi i satelitarnej infrastruktury kosmicznej. Trzy podstawowe segmenty tego programu to monitorowanie pogody słonecznej, wykrywanie i śledzenie naturalnych obiektów zbliżających się do Ziemi oraz nadzór nad śmieciami kosmicznymi i sztucznymi satelitami Ziemi. Instytut Obserwatorium Astronomiczne (IOA) w Poznaniu jest ośrodkiem wiodącym w Polsce w zakresie badań ruchu sztucznych satelitów i śmieci kosmicznych oraz planetoid zbliżających się do Ziemi. Na terenie parku obserwatorium znajduje się model Układu Słonecznego. Wartościową prezentację o systemie planetarnym przygotował doktorant UAM.
Naszej wyprawie towarzyszyła ciekawość z odkrywania piękna świata fizyki i astronomii.
Po tym pełnym wrażeń i atrakcji dniu, bogatsi o nową wiedzę i w dobrych nastrojach wracaliśmy do Czarnkowa.
Uczennica klasy II b, Oliwia Krysiak
Wycieczka po kosmosie