Nasza szkoła uczestniczyła w I edycji Projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Projekt rozpoczął się 1 grudnia 2018 roku, a zakończył 31 maja 2019. Uczniowie liceum brali udział w dwóch podprojektach: w Lidze Przedmiotowej z przedmiotów tj. fizyka, matematyka, język angielski i historia oraz w Klasie Akademickiej z przedmiotu biologia. W ramach lig przedmiotowych uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez trenerów, którymi byli: Iwona Magdziarz, Danuta Wojewoda-Walicka, Radomir Pertek i Romuald Siuzdak oraz w rozgrywkach turniejowych online.
Rozgrywki składały się z sześciu rund z każdego przedmiotu w formie teletransmisji poprzez sieć internetową i polegały na zadawaniu pytań drużynom uczniowskim (3 osobowym) z poszczególnych szkół przez komisje. Reprezentacja szkoły mogła liczyć od 6 do 8 osób. O składzie drużyny w danym pojedynku decydował trener. Każda drużyna miała do swojej dyspozycji czyste kartki papieru oraz przybory do pisania. Zabronione było korzystanie z jakichkolwiek pomocy naukowych i urządzeń elektronicznych. Każda runda (mecz) składała się z 8 kolejek pytań. Na udzielenie odpowiedzi drużyna miała określony czas uzależniony od stopnia trudności pytania. Za zajęte miejsce w poszczególnych rundach szkoła otrzymywała odpowiednią liczbę punktów: I miejsce – 12 punktów, II miejsce – 8 punktów, III miejsce – 6 punktów, IV miejsce – 4 punktów, V miejsce – 2 punkty, VI miejsce – 1 punkty. Ostatecznie Ligę wygrała szkoła, która w sześciu rundach uzyskała największą liczbę punktów.
Znamy już wyniki, czarnkowscy licealiści zdobyli laur we wszystkich ligach, w Lidze Fizycznej i Języka Angielskiego najwyższe podium, Liga Matematyczna wywalczyła drugie miejsce, a Liga Historyczna uplasowała się na trzecim miejscu. Uroczyste wręczenie nagród laureatom i podsumowanie I edycji projektu odbędzie się wrześniu. Gratulujemy sukcesu uczniom naszego liceum.
Drugiemu podprojektowi towarzyszyły wykłady akademickie wygłaszane przez wykładowców wyższych uczelni poznańskich. Były one transmitowane do szkół online. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań „na żywo” oraz brali udział w dyskusji z wykładowcą. W ramach projektu każdy uczeń został wyposażony w tablet, który wspomagał pracę z aplikacjami. Ponadto zostały przeprowadzone działania, na ternie szkoły, w ramach projektu uczniowskiego pt. Rośliny leczą, żywią, chronią oraz inspirują. Rośliny w biologii. Jakie mają zastosowanie dla dobra organizmu? Dzięki uprzejmości lokalnych szkółek i centr ogrodniczych udało się obsadzić krzewami i trawami ozdobnymi fragment działki przy szkole. Działania te odbywały się pod opieką pani Agnieszki Adamczyk, która zaszczepia w młodzieży miłość do roślin i ogrodów.
Udział uczniów naszego liceum w projekcie dał im możliwość poszerzenia swojej wiedzy z poszczególnych przedmiotów, a epoka cyfrowa stała rzeczywistością naszej szkoły. Realia pracy w naszej placówce zmieniają się i stale dopasowują do obecnych potrzeb. Idea programu CYFROWA SZKOŁA jest nam bardzo bliska, co ma związek z dynamicznym rozwojem zagadnień cyfrowych w kolejnych dziedzinach życia uczniów, rodziców i oczywiście nauczycieli.
Danuta Wojewoda - Walicka
Cyfrowa Szkoła
opracowanie graficzne Iwona Magdziarz