100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie 15 czerwca 2019 r.
„Jeśli nie znalazłeś sposobu na zatrzymanie czasu, pozwól minionym chwilom powrócić we wspomnieniach…”
Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie to najstarsza szkoła w naszym mieście. Stulecie to wspaniała okazja, aby w uroczystej atmosferze przypomnieć sobie historię naszej placówki, spotkać wielu pracowników szkoły, absolwentów, wspomnieć tych, którzy odeszli. 15 czerwca na długo zostanie w pamięci i w sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. JCHNK, którą sprawował ks. Kanonik Piotr Markiewicz i ks. proboszcz Paweł Morasz wraz z księżmi, absolwentami naszej szkoły. Obecni byli również zaproszeni goście: pani poseł, władze powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, miasta, gmin, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, wyższych uczelni, absolwenci, rodzice, uczniowie oraz pracownicy szkoły. Przybyli również przedstawiciele sąsiednich szkół z pocztami sztandarowymi. Mszę św. uświetnił swą obecnością chór męski Harmonia. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz do miejskiego amfiteatru. Tam odbyło się uroczyste widowisko rocznicowe w czerwcowej, gorącej aurze.
Zebranych absolwentów/ a było ich około 500 /oraz zaproszonych gości powitał dyrektor szkoły pan Sławomir Żarczyński. Przypomniał słowa J. Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie...”. Podziękował za przybycie i życzył, aby spotkanie po latach stało się powrotem do szkolnych wspomnień, odnowieniem przyjaźni…
W imieniu władz powiatu głos zabrał starosta Czarnkowsko- Trzcianecki pan Feliks Łaszcz. Podkreślił swój związek ze szkołą/ absolwent szkoły/, a także istotną rolę szkoły w życiu kulturalno- oświatowym Ziemi Czarnkowskiej.
Następnie głos zabrał pan dr Zbigniew Talaga –wicekurator Kuratorium Oświaty w Poznaniu. który wraz z dyrektorem Delegatury KO w Pile panem Mirosławem Dzieniszewskim pogratulowali Dyrektorowi umiejętnego łączenia przeszłości z teraźniejszością i złożyli całej społeczności szkolnej życzenia dalszych sukcesów, a przede wszystkim satysfakcji z pracy zawodowej oraz uznania, szacunku ze strony wychowanków i rodziców.
W imieniu absolwentów przemawiał pan Zygfryd Kozera- matura 1964. Bardzo ciepło i z wielkim wzruszeniem opowiadał o naszej szkole, życząc, abyśmy w naszym szkolnym życiu spotykali samych przyjaciół. Podczas przemówień czas, podobnie jak w szkole, odmierzał dzwonek lekcyjny, pełniąc funkcję strażnika.
Ze sceny padały ciepłe słowa uznania i wdzięczności dla dawnych pracowników szkoły, jak i obecnie w niej pracujących.
Po przemówieniach pan Paul Fries- wieloletni mecenas szkoły, pan starosta Feliks Łaszcz i pan dyrektor Sławomir Żarczyński złożyli podpisy na uroczystym akcie erekcyjnym, który zostanie wmurowany w fundamenty nowej sali gimnastycznej.
Ważnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli Liceum. Przedstawienie przypomniało odległe czasy, kiedy to nasza placówka zaczynała swoje istnienie.
Uczniowie zaprezentowali swoje talenty artystyczne, przenosząc zebranych poprzez piosenki i taniec w szkolne lata 40-te, 50-te, 60-te, 70-te, 80-te, przypominając muzyczne przeboje z tamtych lat. Występ zakończyła specjalnie przygotowana na tę uroczystość piosenka. Goście w podziękowaniu za udział w Jubileuszu otrzymali tradycyjną ”Jednodniówkę” .
Po oficjalnych uroczystościach absolwenci przeszli na teren szkoły. Tam odbywały się spotkania koleżeńskie. Absolwenci ze wzruszeniem opowiadali swoje wspomnienia, które zachowały się w ich pamięci, spotykali z wychowawcami, kolegami ze szkolnej ławy. Podziękowaniom, wzruszeniom nie było końca. W niejednym oku zakręciła się łza…
Najstarszym absolwentem był pan Zbigniew Kacza – matura 1947.
Szkolne korytarze przywitały znakomitych gości, specjalnie przygotowaną na tę okazję, wyjątkową dekoracją. Na korytarzach czas jakby stanął w miejscu. Szkolne ławki, a na nich kroniki ze zdjęciami przedstawiającymi stuletnią historię placówki.
Oprócz historii na korytarzach można było zobaczyć wystawę o szkole. Były puchary, dyplomy, medale, które uczniowie zdobywali w konkursach, olimpiadach i turniejach sportowych. Były także podziękowania od instytucji, które od lat z nią współpracują.
Goście przybyli na VII Zjazd Absolwentów wpisywali się do księgi pamiątkowej.
Wieczorem boisko szkolne i sala gimnastyczna przypominały salę balową – profesjonalna estrada, nagłośnienie i oświetlenie. Tańczyło ponad 150 par… .
Wspomnieniom nie było końca także następnego dnia. Na pożegnanie absolwenci spotkali się przy grillu.
Do zobaczenia za kolejne 10 lat.
Dziękujemy wszystkim naszym wspaniałym gościom za przyjęcie zaproszenia, zaprzyjaźnionym szkołom i placówkom za pamięć oraz słowa uznania, wystosowane w listach gratulacyjnych.
Całemu Gronu Pedagogicznemu, które z ogromnym zaangażowaniem przygotowywało Jubileusz- dziękujemy.
Szczególne podziękowania należą się za występy naszym uczniom. To młodzi ludzie o wyjątkowych talentach. Praca z tak zdolnymi osobami to prawdziwa radość, przyjemność.
Z-ca dyrektora szkoły
Marzena Pietraszak
Patronat Honorowy nad obchodami Jubileuszu 100- lecia LO w Czarnkowie objął Starosta Czarnkowsko- Trzcianecki Feliks Łaszcz
Za pomoc w organizacji 100-lecia LO -Dziękujemy naszym Przyjaciołom- Sponsorom. Są to:
Pan Paul Fries
Colours Factory- pani Wioletta Wiśniewska
Komat- pan Mieczysław Kozłowski
Plastmet- panowie Edmund Pilawski i Tomasz Sikora
Mirtech-pan Miron Skrzeczkowski
Viabud- pan Jacek Gruszkiewicz
Piotr Forszpaniak
Bank Spółdzielczy
Dora Metal-pan Jan Polcyn
Skotgum- pan Wojciech Skotarczak
Powiat Czarnkowsko- Trzcianecki
Miasto Czarnków
Gmina Czarnków
Gmina Lubasz
Gmina Wieleń
Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie
Centrum Ogrodnicze „Maciejka”- Goraj- Zamek
Kwiaciarnia – pani Jadwiga Bytyń
Las -Ogród -Servis -Wawrzyniak Ewa Konig
Wspaniałe menu na uroczystość przygotowała restauracja „Pod Borowikiem” pana Waldemara Wachowiaka.
Msza Święta
Amfiteatr
Już wkrótce więcej zdjęć...
Spotkania w szkole