WSPÓŁPRACUJEMY Z UAM W POZNANIU 

Uczniowie naszej szkoły od kilku lat współpracują z Instytutem Historii i Instytutem Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.

W tym roku uczestniczyliśmy w projekcie dla grup patronackich z powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego pt. „Prawda czy fikcja? Czytamy i rozmawiamy o książkach”.  W ramach projektu przeprowadziliśmy anonimową ankietę dotyczącą czytelnictwa w LO Czarnków oraz zrealizowaliśmy otwarty wywiad narracyjny w formie audiowizualnej. Bohaterką  filmu- postacią z którą odbyliśmy niezwykle interesującą rozmowę na temat ulubionych i najważniejszych książek oraz zasobów domowej biblioteczki była  Prezes UTW w Czarnkowie –pani Elwira Stańczak. Spotkanie z Panią Stańczak było „niezwykłą podróżą” po  wiecie książek.

W projekcie wzięli uczniowie klas I i II. Reżyserem filmu był Piotr Baryczkowski. W realizacji zdjęć pomagali mu: Szymon Winiarski i Adam Jabłoński. Wywiad przeprowadziły: Kamila Ostromecka i Anna Knap-Czechowska. Nad scenariuszem pracowali także: Weronika Bilska i Wojciech Michalak. Ankietę i prezentację wykonały: Oktawia Magdziarz i Aleksandra Opas. Projekt zrealizowano pod opieką mgr Marzeny Pietraszak.

Tak liczne grono uczniów w finale na podsumowaniu działań szkół zostało nagrodzone laurem 2 miejsca. Gratulujemy.

  


Klasa 1a  o kierunku  humanistycznym na wykładach na UAM

 

 

    20 kwietnia klasa 1a razem z profesorem Romualdem Siuzdakiem wybrała się na Dzień Akademicki  dla klas patronackich z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego do Poznania. Odbyły się tam wykłady i warsztaty organizowane przez profesorów Uniwersytetu Adama Mickiewicza. O godzinie 10:00 w budynku "Aula Coll. Hist." rozpoczął się pierwszy wykład "Rynek wydawniczy i promocja książki" prowadzony przez prof. dr hab. Katarzynę Krzak-Weiss, w którym brała udział cała grupa licealistów. Wykładowca poruszył wiele ważnych kwestii dotyczących zarówno dawnego jak i współczesnego czasu spędzanego z książką. Począwszy od książki drukowanej, w której znaczącą rolę odegrał drukarz Anton Koberger, po rynek książek, ich produkcję, statystyki nakładów jak i jej czytania. Następnie od godziny 11:00 licealiści zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa uczestniczyła w warsztatach pt. „Książka jako źródło historyczne” prowadzonych przed  prof. dr hab. Wiktora Wernera. Druga grupa natomiast wzięła czynny udział w warsztatach pt.”Twórcze pisanie” prowadzonych przed prof. dr hab. Krzysztofa Hoffmana. Celem tego warsztatu było odkrycie w uczniach poetyckiej duszy. Poruszono temat minimalnej jednostki wiersza, a także zaangażowano uczniów do napisania dystychu. W zajęciach towarzyszyła licealistom myśl przewodnia w postaci hasła: „UAM robi dobre krówki, wezmę je do reklamówki”. Po warsztatach, w czasie przerwy obiadowej, uczniowie mieli możliwość poczucia studenckiego klimatu uczelni. Motywem kończącym ich „poznańską przygodę” była debata na temat miejsca lektur szkolnych w doświadczeniach czytelniczych uczniów. W debacie głosu udzielili im dr hab. Beata Gromadzka, prof. mgr Zuzanna Czechowska, Paulina Słoma, Ewa Modrzejewska, Maria Gawecka, dr Błażej Osowski oraz dr Małgorzata Praczyk. Dyskusja ta miała na celu pobudzenie uczestników do refleksji i zastanowienia się nad tym, jaką rolę odgrywają w ich życiu szkolne lektury.

Podsumowując, uczniom spodobała się taka forma nauki. Dzięki niej mogli poszerzyć swoje horyzonty, jak i wyjść bogatsi o wiedzę i pewne doświadczenia życiowe zaczerpnięte od wykładowców.

 

Oliwia Chwalińska – kl. 1a/ MP

 


 

28 kwietnia 2016 - Uczniowie LO Czarnków – na zajęciach  w UAM

 

      Licealiści z LO Czarnków po raz kolejny wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników naukowych z UAM w Poznaniu.

Dnia 28 kwietnia 2016 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się zajęcia z literatury i języka polskiego, w których uczestniczyli uczniowie z klas Ic, Id i IIa  pod opieką pani Marzeny Pietraszak.

  Zajęcia zostały poprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Adama Mickiewicza- dr Marcina Jauksza i mgr Cezarego Rosińskiego.

 

 

 

 

 

Tematem pierwszego, niezwykle ciekawego spotkania była twórczość Charlesa Baudelaire'a.  Poznaliśmy utwory  jego autorstwa takie, jak: ,,Padlina", ,,Oczy biednych" i "Do przechodzącej".

"Padlina" jest wierszem, który można potraktować jako metaforę przemijania życia. Poeta w intrygujący i specyficzny sposób poruszał w swych dziełach tematy związane z brzydotą, obrazami zła, czy też życia na marginesie, które często wzbudzały kontrowersje.

Drugie zajęcia dotyczyły recenzjowania i prowadzenia bloga recenzenckiego. Prowadzący w barwny sposób przedstawił nam, jak prawidłowo zarządzać blogiem i jak powinniśmy pisać recenzje.

Zarówno pierwsze jak i drugie warsztaty  okazały się bardzo  interesujące i poszerzyły naszą wiedzę w zakresie języka polskiego.  Poczuliśmy się przez chwilę jak studenci polonistyki, rozmawiając o literaturze, analizując teksty,  odczuwając atmosferę uczelni.

    Wróciliśmy do domów z dobrymi wrażeniami i zamiarem uczestnictwa w kolejnych ćwiczeniach  także  w przyszłym roku.

 

Natalia Świątek Ic

 

 


 

 

23 października 2015 -  Uczniowie LO Czarnków – na zajęciach  w UAM

 

     23 października tego roku mieliśmy okazję pod opieką pani mgr Jolanty Filody oraz pani mgr Marzeny Pietraszak udać się na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby wysłuchać konferencji dotyczącej twórczości trzech poetek oraz pisarza Pawła Huellego.

Na starcie przywitał nas pan prof. Jerzy Kaniewski– organizator konferencji. Po krótkim wstępie prowadzących pani dr hab. Agnieszki Kwiatkowskiej i pana mgr Tomasza Umerle wysłuchaliśmy trzech referatów. Pierwszy z nich wygłosiła pani prof. dr hab. Anna Legeżyńska, kolejne dwa panie Agata Chwirot oraz Agnieszka Waligóra. Referentki zbliżyły nam historie trzech wspaniałych postaci ze świata kobiecej poezji, które dla większości z nas były dotąd nieznane. Mowa o Julii Hartwig, Irenie Tuwim oraz Annie Świrszczyńskiej. Z tej części konferencji wyszliśmy w zadumie. Czuliśmy się, jakby ktoś odsłonił przed nami cenną tajemnicę. Nic dziwnego, bo twórczość tych poetek należy do wartych poznania, przemyślenia.

Po godzinnej przerwie urozmaiconej kulinarną niespodzianką nadszedł moment podsumowania projektu, a następnie mieliśmy okazję wysłuchania dodatkowego wykładu. Pan dr Marcin Telicki w niezwykle przyciągający uwagę sposób streścił nam opowiadanie pt. „Cud”, którego autorem jest Paweł Huelle. Pochodzi ono ze zbioru opowiadań „Byłem samotny i szczęśliwy”. Wykładowca urozmaicił opowieść, mówiąc o swoich odczuciach, komentując wydarzenia zawarte w tekście. Wprowadził nas na właściwą drogę, wskazując kierunek a jednocześnie nie narzucając nam ostatecznej interpretacji wyżej wymienionego opowiadania. Pozostawił słuchaczom wolny wybór, a niedopowiedzenia możemy wypełnić czytając tę historię i analizując ją na nowo.

Po fascynującym wykładzie nastał czas na powrót. Droga do domu wypełniona była refleksjami. Dzięki temu spotkaniu i wyjątkowym ludziom, których mieliśmy okazję słuchać, jesteśmy wewnętrznie bogatsi. Na pewno dla wielu z nas nie jest to koniec spotkania z twórczością Julii Hartwig, Ireny Tuwim, Anny Świrszczyńskiej oraz Pawła Huellego. Myślę, że obraz tych postaci wykreowany podczas tego spotkania wzbudził w większości z nas chęć poznania ich dorobku artystycznego. Dziękujemy naszym paniom polonistkom i wykładowcom z UAM.

                                                                                                                   Klaudia Popielska II a

 

 


 

 

23 pażdziernika 2015 - uczniowie kl. IIIA na zajęciach UAM

 

 

DZIEŃ NA UAM

     23 października klasa IIIa pod opieką p. J. Szarego i p. A. Wiśniewskiego udała się na wycieczkę do Poznania, a dokładniej na kampus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – Morasko. Wizyta zorganizowana była przez Akademicką Szkołę Liderów działającą przy w/w uniwersytecie.  Mieliśmy okazję spotkać się z wieloma rówieśnikami, ponieważ do udziału w projekcie zostały zaproszone szkoły ponadgimnazjalne z całego województwa, a nawet spoza jego granic, m.in. z Bydgoszczy. Oficjalne powitanie rozpoczęło się o godzinie 10 na aulach Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Wydziału Matematyki i Informatyki. Program „Dnia na UAM” był bardzo urozmaicony. Braliśmy udział w dwóch wykładach z różnych dziedzin: fizyki oraz języka angielskiego, prowadzonych przez charyzmatycznych wykładowców:  prof. Grzegorza Musiała oraz prof. Witkosia.

 Dodatkowymi atrakcjami była zumba oraz wycieczka po kampusie pod opieką obecnych studentów UAM. Zostaliśmy oprowadzeni po Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Wydziale Matematyki i Informatyki. Udało nam się zobaczyć studio radiowe oraz telewizyjne, gdzie prowadzący odkrywali przed nami tajniki mediów.  Jako goście mieliśmy zapewniony ciepły posiłek oraz podwieczorek, co było kolejnym atutem tej wizyty. Całość zakończyła się około godziny 17.00. Ten wyjazd, a w szczególności wykłady i spotkania z profesorami  z  pewnością nakłoniły nas do refleksji nad najbliższą przyszłością, czyli studiami.

Maturzyści – najwyższy czas na decyzję!

 

Kasia Jasińska IIIa

Drodzy Przyjaciele Szkoły!

W bieżącym roku mamy możliwość pozyskiwania 1% podatku na cele statutowe Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa.

Aby dokonać przekazania swojego odpisu należy w odpowiednim formularzu PIT wpisać Nr KRS 0000270261, a w zakładce cel szczegółowy 1% wpisać  LO Czarnków 6706.

Na stronie internetowej fsmm.pl (Fundacja Studencka Młodzi Młodym) jest do pobrania darmowy program do wypełniania rocznych rozliczeń podatku dochodowego PIT.

 

Wszystkim ofiarodawcom pragniemy złożyć serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc.

 

                                                                                                           DYREKTOR

                                                                                                

 

Licznik odwiedzin:

001430684
Dzisiaj: 4
Ten miesiąc: 3.473

Kontakt:

Liceum Ogólnokształcące
im. Janka z Czarnkowa
ul. Kościuszki 92
64-700 Czarnków

tel. kom. 695 941 590
e-mail: liceumwczarnkowie@o2.pl

Ranking Perspektyw

Wirtualny spacer

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.