„Może z czasem zobaczymy rzeczy, których jak dotąd, nie możemy sobie wyobrazić.”

24 października rozpoczęliśmy rok zajęć w ramach Klas Akademickich w Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki zajęciom mamy możliwość wykonania samodzielnie doświadczeń z różnych działów fizyki, zapoznania się z metodami pracy eksperymentatorów i przekonania się, że fizyka może być ciekawa i fascynująca.

Na pierwszych zajęciach mieliśmy okazję powtórzyć teorię niepewności, zapoznać się z obsługą przyrządów pomiarowych oraz przejść z teorii do praktyki i wykonać doświadczenie, którego  celem było udowodnienie teorii spadania ciał. Następnie dowiedzieliśmy się, jak działają kalkulatory graficzne, sporządzając wykres własnym ciałem rejestrowaliśmy ultradźwięki  wykorzystując zjawisko Dopplera (nietoperz i ćma).

Mam nadzieje, że nie zabraknie nam zapału i chęci, a zajęcia sprawią, że oprócz wiedzy i wprawy w wykonywaniu doświadczeń oraz umiejętności analizowania ich wyników towarzyszyć będzie nam radość z odkrywania piękna świata przyrody.

                                                                                            Uczennica klasy III d

                                                                                              Marta Żukowska