Teatr „TU” zdobywa nagrodę Grand Prix na Melpomenie 2018. Ogólnopolski Konkurs Teatrów Amatorskich Melpomena to przegląd wyjątkowy, pełen niesamowitych wrażeń, pięknych wspomnień i najlepszej na świecie atmosfery. Stał się już dla nas kultowym wydarzeniem, na które czekamy z niecierpliwością co roku. Z tego powodu oczywiście i nas nie mogło zabraknąć na Melpomenie 2018.

    W piętnastej edycji konkursu mieliśmy okazję zobaczyć czternaście zespołów z całej Polski: Chludowa, Środy Wielkopolskiej, Dębicy, Wieliczki, Czarnkowa, Krakowa, Mosiny, Poznania, Okuniewa, Wrocławia, Wrześni i Warszawy. Konkurs odbył się w dniach 23-25 listopada. Przegląd otworzył występ czeskiego teatru „Divaldo Point”.

    Spektakle oceniała komisja artystyczna w składzie: Małgorzata Łodej-Stachowiak (aktorka Teatru Nowego w Poznaniu), Ewa Obrębowska-Piasecka (dziennikarka), Michał Pabian (dramaturg, językoznawca) oraz dr. Piotr Dobrowolski (teatrolog UAM Poznań). Jak zwykle, prezentowane przedstawienia były na wysokim poziomie.

    Czarnkowski Teatr „TU” wystawił spektakl pt. „Szczurzysyn” w reżyserii Artura Geremka. Spektakl o narodzinach zła, nietolerancji oraz szerzącej się ksenofobii, które popychają głównego bohatera do potwornych zbrodni, wzbudził wiele emocji, a przez komisję i widownię został przyjęty niezwykle entuzjastycznie.

    Wiele godzin spędzonych na próbach, praca nad dykcją, analizą postaci oraz ruchem opłaciło się. Teatr otrzymał najważniejszą nagrodę Grand Prix. Ponadto, jury postanowiło dodatkowo docenić wyróżnieniami instruktora Artura Geremka, a także absolwenta czarnkowskiego teatru Filipa Wyrwę  za oprawę muzyczną spektaklu. Oprócz tego otrzymaliśmy możliwość zagrania naszego „Szurzysyna” na Scenie Wspólnej w Poznaniu. O lepszym uhonorowaniu naszej ciężkiej pracy nie mogliśmy nawet marzyć.

Aktorzy wzięli również udział w warsztatach, podczas których mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi trickami aktorskimi, dotyczącymi m.in. emocji i trzymania ich w ryzach. Przed oficjalnym zakończeniem i przyznaniem nagród odbył się panel dyskusyjny z recenzentami. Była to  dla nas możliwość, żeby wypowiedzieć się i podyskutować na temat obejrzanych spektakli. Natomiast po gali odbył się spektakl „Zrobię co zechcę” (Teatr Porywacze Ciał)

    W tym miejscu należy wspomnieć o instytucjach, które objęły nad nami patronat, czyli LO Czarnków oraz MCK Czarnków. Wielu z aktorów jest także uczestnikami projektu „Równać szanse”, który wspiera nasze teatralne działania.

   Melpomena już za nami, a Teatr „TU” nie zwalnia tempa i nie spoczywa na laurach po ostatnich zwycięstwach. Wręcz przeciwnie - znów bierzemy się do pracy, udoskonalamy nasz spektakl i ruszamy na podbój kolejnych scen. Już niebawem „Czwarta ściana” w Turku, na którą już się szykujemy.

  Nicole Cieślak, Teatr „TU”

  Uczennica LO Czarnków kl. 2